Chamlija Teruarının Peşinde

Hiç kuşku yok ki son yıllarda Türk şarap sektörün en renkli, en deneysel üreticilerinin başında Chamlıja geliyor. Şarap profesyonellerin çok iyi bildiği gibi Mustafa Çamlıca daha yolunda başında Kırklareli’de Çamlıca Bağlarını kurarken, bağların taşını toprağını fazla araştırmış ve uzun bir uzman değerlendirmesinde sonra bağ olacak 58 ayrı noktaya karar vermiş.Çok sıkı Bordeaux tutkunu olan Mustafa Çamlıca, bağlarının tamamını Bordeaux teruarının tüm özelliklerini taşıyan arazilerden seçmiş. Bağların güneş ışığı alma açısında, güneş alma sürelerine, toprakların killi ya da kreşli yapılarından, gece gündüz ısı farklığına, esin rüzgarına, her bir asmaya gelen çiğ tanelerine kadar hesaplanmış planmış her şey…. En ince ayrıntıya dikkat ederek, adeta Kırklareli’ye Bordeaux’yu taşımış. Geçenlerde kendisiyle yaptığımız En Nev’i Şahsına Münhasır Teruar? Söyleşimizde hangi bağın Bordeaux da hangi apelasyonlarla paralelliğini okuyabilirsiniz.

Pekiyi Chamlıja neyin peşinde? Aslında Chamlıja bunu yapan ilk üreticimiz değil sonda olmayacak. Yaptığınız işin en iyisi olmak istiyorsanız, doğal olarak en iyisinin izinde gidersiniz. Bu yürümenin ilk adımları da bağda başlıyor. Bağın bulunduğu arazi, şarapların fenolik ve aroma bileşenlerini doğrudan etkiliyor. Ve bu bileşenler şarabın karakteristik özelliğini ortaya çıkmasını sağlıyor. Genel olarak “teruar” kavramı içinde yorumluyoruz bu durumu… Yani teruardan lezzetlerin şarabın ana karakterini oluşturmasına izin veriyorsunuz.

Bu sebepledir ki Burgonya’da tek ve parsel bağlara “climat” deniyor. Ve bağlar parsel parsel ayrılmış, parsel parsel adlandırılmıştır. Benzer durumu Alsace, Mosel içinde söyleyebiliriz… Buralarda, şarap üzümünden daha çok, bağının teruarın adı öne çıkıyor…  Örneğin Alsace’de küçük bir apelasyon olan 80 hektarlık Grand Cru Schlossberg’de 45 ayrı şarap üreticisinin bağı var. Her üretici buradan ürettikleri şarapları “Grand Cru Schlossberg” adı ile şişeleyip satışa sunuyor. 12 tanesini tatmam şansımız oldu. Bunların içinde Martin Jund’un yeri bende biraz ayrı.

Chamlıja Sütlüce Bağları
Chamlıja Kartalkaya Bağları

Yani bugünlerde hayatımızı fazlaca giren coğrafi işaretleme kavramını temeli, teruara dayalı bir tür pazarlama… Burada eski dünya şarap düzenin, yeni dünya şaraplarında, yeniden pazarlama silahı olarak kullanımından söz edebiliriz… Tek bağdan yapılan şarap, bağın 222 numaralı parselinden yapılan şarap ve nihayetinde tek fıçı şarabına kadar mikro düzeye indiğini görüyoruz.

Yüzbinlerce litre üretilen kitle şarabı mı? Yoksa seçili bağlardan teruar / parsel şarabı? Seçim sizin kadehinizde hangisini istiyorsanız alıp içebilirsiniz.  Olay aslında bu kadar basit gibi görünse de bir o kadar da karışık. Bu sistemin en önemli parçası ve en önemlisi şarabın yapımcısı yani insan faktörü. Dünya’da bu başarı hikayelerini herkes yazamıyor. Bugün dünyada milyonlarca şarap sever, Petrus, Ausone, Margaux, Massetto, Ornellaia, Romanée-Conti, Cheval Blanc, La Turque,  Opus One,  Screaming Eagle , Sine Qua Non….Gibi şarapları peşinde boşuna koşmuyor…

Aslında Chamlıja böyle bir hikâye yazıyor. Böyle bir şarap hikâyesinin içinde büyüyor. Benim için Türkiye’de üretilmiş olan en iyi Merlot’lardan biri olan Chamlıja Merlot 2011 bağların çok genç olduğu için her asmadan bir salkım alınarak yapılmış eşine benzerin az rastlanır bir bağcılık ve şarapçılık örneği… Her şey ismi gibi Nev-i Şahsına Münhasır gelişiyor.

Thracian 2017
Nev’i Şahsına Münhasır 2017

Geçenlerde Chamlıja Teruar serisi Şans Restoran‘da için yapılan tadımda 10 yaşındaki bağlarının, seçilen teruarların şaraba ne kattığını deneyimlememizi sağladı. Sonra fark ettim ki benzer tadımı Küçükkarıştıran’da, bağların üç ve beşinci yaşlarında da fıçılardan yapmışız… Yani artık taşlar yerine oturuyor.

Chamlıja’nın bugün geldiği nokta ise henüz yolun başı, 10 yaşına geçmiş mikro düzeyde seçili bağlardaki asmaların kılcal uçları 5 metre derinliklerine yeni yeni ulaşmış, teruarın zenginlikleri şaraplara yansıtmaya hazır… Şimdi karar verme zamanı… Şarapları, mono sepaj olarak bağının ve türünün özelliklerini yansıttığı teruar serisinde mi? Yoksa Bordolu Fransızların deyimiyle şarap kupaj sanatıysa ve Chamlıja’nın sanatını konuşturduğu Thracian 2017 ve Nev-i Şahsına Münhasır 2017’de mi?

Benim asıl beklentim ise bu teruarlarını gerçek sahibi ve Chamlıja’nın kara sevdası Papaskarası’nda bu serüvende yerini alması…

Kadehinizden sevdiğiniz Chamlıja şarabı eksik olmasın…

Bir cevap yazın